سئو چیست؟

سئو به معنی بهینه سازی موتورهای جستجو است. در سئو، با تکنیک هایی سعی می شود تا سایت را بر اساس استانداردهای موتورهای جستجو بهبود بخشید و این کار با روش های مختلفی انجام می شود. البته بسیاری از افرادی که کار سئو را انجام می دهند، بیشتر به دنبال بهینه کردن سایت خود در موتور جستجوی محبوب گوگل هستند. با یک سئو حرفه ای، سایت شما در اولین یا چندین نتیجه جستجوی گوگل نمایش داده می شود و با این کار، قطعا بازدیدکنندگان از سایت شما بیشتر شده و به همان اندازه نیز برند و کار شما شناخته تر می شود. بنابراین شما می توانید با یک سئو حرفه ای، کسب و کار خود را بهبود ببخشید و از دیگر رقیبان خود پیشی گرفته و موفق شوید. بنابراین همینجاست که اهمیت سئو برای دارندگان سایت های حرفه ای و انواع کسب و کارها، کاملا مشخص می شود و شما می توانید با تکیه بر سئو، به فردی موفق در کسب و کار خود تبدیل شوید.

 

 

اهمیت یادگیری سئو

سئو، شاید در ابتدا کاری ساده به نظر برسد، اما باید بدانید که این کار کاملا تخصصی است و هر کسی نمی تواند سئو را به صورت تخصصی و حرفه ای انجام دهد. به همین منظور، بسیاری از افراد برای کار سئو سایت خود از شرکت ها یا افراد سئو کار استفاده می کنند، اما باید این نکته را مد نظر داشته باشید که هیچ کسی جز خودتان نمی تواند بهترین کار را برای سایت انجام دهد. زیرا ممکن است بعدها شما بخواهید تغییری در سایت خود انجام دهید و این کار باعث ایجاد هزینه های اضافی تر و بیشتر می شود. بنابراین بهتر است خودتان تلاش کنید و سئو را یاد بگیرید. اما یادگیری سئو؛ آن هم به تنهایی و فقط با آموزش هایی که در اینترنت و کتاب ها آمده است، خیلی موثر نیست و باید این کار را به صورت قدم به قدم، با شرکت در کلاس های آموزشی سئو انجام دهید.

انواع تکنیک‌های سئو و توصیه‌های لازم!

بد نیست که بدانید متخصصان، تکنیک‌های سئو را در سه گروه مختلف دسته‌بندی کرده‌اند. این گروه‌ها عبارتند از: سئوی کلاه سفید، سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستری.

سئوی کلاه سفید: ما واقعاً خیلی خوبیم!

منظور از سئوی کلاه سفید تکنیک‌هایی است که بر اساس قوانین تعیین شده توسط موتورهای جستجو انجام شده و باعث می‌شوند رتبۀ سایت به‌طور طبیعی در صفحه نتایج گوگل ترفیع پیدا کند. فرایند سئوی کله سفید که بهترین و مناسب‌ترین روش سئو است، یک شبه انجام نمی‌شود و نیاز دارد که مدت زمان مشخصی پیوسته و دائما روی سایت خود کار کنید، اما در عوض به اصطلاح یک عمر راحتید، گوگل به شما اعتماد می‌کند و به این راحتی جایگاه شما را به وبسیات دیگری نمی‌دهد.

راستی اگر به جای سئوی کلاه سفید، سئوی اخلاقی را هم شنیدید تعجب نکنید؛ از بس که این روش بر پایه اخلاق و صداقت و درستی است به آن سئوی اخلاقی نیز می‌گویند.

سئوی کلاه سیاه: ما تظاهر می‌کنیم که خیلی خوبیم!

در مقابل سئوی کلاه سفید، سئوی کلاه سیاه قرار دارد. یعنی چه؟ یعنی برعکس سئوی کلاه سفید، در سئوی کلاه سیاه سعی بر فریب موتور جستجو و دور زدن قوانین آن است.

این روش سئو برعکس روش قبلی خیلی زودتر نتیجه می‌دهد؛ اما تاثیر آن همیشگی نیست و گوگل هم بیکار ننشسته که فریبش بدهید! گوگل مدام در حال آپدیت و ارائه الگوریتم‌های جدید است و دیر یا زود می‌تواند دست شما را بخواند.

 

مثلاً همین چند سال پیش عده‌ای با ساختن لینک‌های اسپم و به دردنخور در صفحات مختلف به رتبه‌های خوبی در گوگل رسیده بودند، اما گوگل با ارائۀ الگوریتم پنگوئن این وب‌سایت‌ها را جریمه کرد و جایگاهی را که از روش‌های نادرست به دست آورده بودند از آن‌ها پس گرفت.

پس شاید چند روزی جایگاه اول گوگل را کسب کنید، اما ممکن است به همان زودی هم لو بروید و از صحنۀ وب محو شوید. به قول شاعر: ترسم که به کعبه (رتبه اول گوگل) نرسی ای اعرابی (وبمستر) کاین ره که تو می‌روی به تُرکستان (نتایج آخر گوگل) است.

 

سئوی کلاه خاکستری: ما خوبیم! ولی نه همیشه.

سئوی کلاه خاکستری به تکنیک‌هایی گفته می‌شود که با قوانین موتور جستجوی گوگل مغایرند، اما طوری اجرا می‌شوند که گوگل متوجه نشوند و نتواند سایتمان را جریمه کند. به بیان دیگر سئوی کلاه خاکستری مشابه سئوی کلاه سیاه است، اما نسبت به آن ریسک کمتری دارد.

مثلاً گاهی سئوکاران کلاه خاکستری تعداد زیادی صفحۀ جعلی در شبکه‌های اجتماعی مختلف (توئیتر، اینستاگرام، فیسبوک، لینکدین، گوگل پلاس و …) ایجاد می‌کنند و از این صفحات به سایت خودشان لینک می‌دهند. خب گوگل فعلاً نمی‌تواند تشخیص دهد که تمام این صفحات متعلق به خود شما هستند، بنابراین می‌توانید فیدبک خوبی از آن‌ها بگیرید. اما بعید هم نیست که تا چند وقت دیگر این راز هم بر ملا شود و دچار جریمۀ گوگل شوید!

توصیه من این است که تا وقتی در زمینۀ سئو حرفه‌ای نشده‌اید و با ساختار گوگل و طرز کار الگوریتم‌های آن آشنایی کاملی ندارید، از این روش استفاده نکنید. چون گاهی یک اشتباه کوچک می‌تواند سایت شما را در معرض خطر جدی قرار دهد و به آن آسیب بزند.

 

دوره های سئو برای چه کسانی مفید است؟

به طور کلی برای تمامی افرادی که قصد دارند فعالیت های آنلاین را برای کسب وکار خود آغاز کنند می توانند مخاطبین این دوره باشند.

  • تمامی صاحبان و مدیران کسب و کارها
  • وبلاگ نویسان
  • مترجمان آزاد که درپروژه های sep کار می کنند.
  • متخصصان حرفه ای در زمینه تبلیغات
  • بازاریابان حرفه ای
  • تبلیغات اینترنتی
  • فارغ التحصیلان در زمینه
  • دانشجویان در این زمینه
  • افراد جویای کار

 

 

در این دوره چه چیزی می آموزید؟

 

جلسه اول: مباحث مقدماتی سئو و اصطلاحات تخصصی

جلسه دوم: هاست، دامنه و اهمیت سرعت بالای سایت

جلسه سوم: انتخاب پورتال، بررسی وردپرس در سئو و کلمات کلیدی مناسب

جلسه چهارم: شبکه های اجتماعی و تنظیمات تخصصی فضای میزبانی

جلسه پنجم: نحوه تولید، بازاریابی و طراحی استراتژی های تولید محتوا

جلسه ششم: بازاریابی محتوا و مباحث تخصصی تولید محتوا

جلسه هفتم: ثبت در موتور های جستجو و آموزش کامل وبمستر تولز

جلسه هشتم: الگوریتم های گوگل

جلسه نهم: لینک سازی خارجی

جلسه دهم: نکات تخصصی سئو