شامل فرآیند آماده‌سازی لیست‌های حقوق و دستمزد و تعیین مبلغ خالص قابل پرداخت به پرسنل می‌باشد. اطلاعات مندرج در قرارداد کاری هر یک از پرسنل در اختیار واحد حسابداری قرار می‌گیرد، این اطلاعات می‌تواند شامل مدت کارکرد نیروی کار و میزان حقوق وی باشد. حسابدار موظف است پس از محاسبه مزایا و حقوق قانونی که شامل حال نیروی کار می‌شود و با لحاظ کردن قوانین وزارت کار حقوق فرد را محاسبه و در دفاتر حسابداری ثبت کند.

علم حسابداری حقوق ودستمزد لازمه رزومه کاری هر حسابدار است و باید همگان دوره آموزش حسابداری حقوق و دستمزد را سپری کرده باشند.

چرا که هزینه های نیروی انسانی جزء لاینفک کلیه واحدهای اقتصادی به شمار می رود. لاجرم حسابداری مختص به آن نیز موردنیاز است .هیچ واحد اقتصادی وجود ندارد که پرسنل نداشته باشد و طبعا وجود پرسنل هم مستلزم هزینه حقوق می باشد . حسابدار هم باید در این زمینه تخصص لازم را داشته باشد و این تخصص با آموزش حسابداری حقوق و دستمزد به صورت عملی و کاربردی میسر می شود.

آموزش حسابداری حقوق و دستمزد نه تنها به حسابداران بلکه مدیران شرکت ها نیز توصیه می شود.بکارگیری پرسنل بدون آگاهی از حق و حقوق ایشان و حقوق سازمانهای دولتی ضررهای سنگین بیمه و مالیات را نیز به همراه خواهد داشت.

 

این دوره برای چه کسانی مناسب است؟

حسابداری حقوق و دستمزد از پایه­‌ای ترین و اساسی­‌ترین اموری است که حسابداران در سازمان‌ها و شرکت‌ها با آن سر و کار دارند. حسابداری حقوق و دستمزد، شامل محاسبه حقوق و دستمزد کارکنان، محاسبه انواع کسورات مطابق با آخرین قوانین و مقررات الزامی چون مالیات و بیمه و نحوه ثبت حسابداری این هزینه است. این کارگاه می­‌تواند مورد نیاز کسانی باشد که در این سمت شغلی نظیر حسابدار حقوق و دستمزد مشغول به فعالیت هستند یا در بخش کارگزینی سازمان‌ها انجام فعالیت می‌کنند. حتی برای کسانی که علاقمند هستند بدانند حقوق و دستمزد آنها با توجه به آخرین قوانین و مقررات مربوط به بیمه و مالیات چگونه محاسبه می‌شود، این کارگاه فرصت خوبی است.

 

دوره آموزشی حسابداری حقوق و دستمزد با مدرک فنی حرفه ای

ارائه مدرک فنی حرفه ای و قابل ترجمه و مورد تایید تمامی سازمان های دولتی و غیر دولتی مخصوصا سازمان استخدامی کشور یکی از ویژگی های مهم دوره حسابداری حقوق و دستمزد می باشد.که برای آن دسته از عزیزانی که قصد مهاجرت به کشور های دیگر را دارند، اخذ مدرک بین المللی حسابداری حقوق و دستمزد می تواند بسیار کاربردی باشد.

البته آموزشگاه حسابداری طلوع علم به هنرجویان دوره حسابداری حقوق و دستمزد علاوه بر مدرک فنی حرفه ای، مدرک داخلی مجتمع را نیز ارائه می دهد.

 

هدف دوره حسابداری حقوق و دستمزد

هدف این دوره آشنایی با قوانین کار و تأمین اجتماعی مورد استفاده در محاسبات حقوق ،دستمزد، محاسبات حق بیمه، معافیت‎ها، تهیه لیست کارکنان و فصل درآمد حقوق از قانون مالیات مستقیم، تهیه لیست حقوق و دستمزد و ثبت سند حسابداری مربوط به حقوق و دستمزد، نحوه محاسبات سنوات و عیدی و بازخرید خدمت کارکنان و … می باشد.

 

آنچه در دوره حسابداری حقوق و دستمزد فرا خواهید گرفت:

 

  • توانایی تشخیص اصول و مفاهیم حسابداری مرتبط با حقوق و دستمزد

آشنایی با تعریف و ماهیت و نقش و کاربرد حقوق و دستمزد در انواع واحدهای اقتصادی

 

  • توانایی تشخیص اجزای سیستم حسابداری حقوق و دستمزد (شرکت های تولیدی و غیر تولیدی)

آشنایی با اهمیت و ویژگی های سیستم حقوق و دستمزد، آشنایی با سیستم کنترل حقوق و دستمزد، شناسایی اصول تشخیص روابط دوایر حقوق و دستمزد.

 

  • توانایی تشخیص قوانین و مقررات حقوق و دستمزد بخش غیر دولتی

آشنایی با مفاد قانون کار، قانون تامین اجتماعی، قانون اداری استخدامی کشور، قانون مالیات های مستقیم (بخش دولتی و غیردولتی)، آشنایی با مفاد مقررات داخلی مرتبط با حقوق و دستمزد

 

  • توانایی تنظیم

    لیست حقوق و دستمزد

آشنایی با اقلام تشکیل دهنده حقوق و دستمزد، شناسایی و نحوه اعمال آن در محاسبات، شناسایی انواع کسور و نحوه اعمال، آشنایی با فرم های ظاهری و اجزای تشکیل دهنده فرم و اصول تنظیم لیست حقوق و دستمزد

 

  • توانایی به کارگیری رایانه در محاسبات و تهیه لیست حقوق و دستمزد

شناسایی اصول تنظیم اطلاعات پایه در نرم افزار حقوق و دستمزد، شناسایی اصول ورود اطلاعات متغیر در نرم افزارحقوق و دستمزد، شناسایی اصول دریافت گزارشات از سیستم و کنترل های مربوطه، تهیه فیش حقوقی، تهیه گزارش جهت پرداخت

 

  • توانایی محاسبه حقوق و دستمزد در واحدهای تولیدی(حسابداری صنعتی)

آشنایی با مبانی حسابداری صنعتی، آشنایی با ماهیت حقوق و دستمزد در تولید (دستمزد مستقیم، دستمزد غیرمستقیم)، شناسایی مراکز هزینه، شناسایی اصول تخصیص حقوق و دستمزد به مراکز هزینه، شناسایی اصول محاسبات حقوق و دستمزد در واحدهای تولیدی، شناسایی اصول تنظیم لیست حقوق و دستمزد در واحدهای تولیدی.

 

 


جهت پیش ثبت نام کلیک کنید

پاسخی بگذارید